Festyn z okazji 25-lecia partnerstwa miast siostrzanych Gdyni i Kilonii

2010-05-15

festyngdyniakiel20

Do zadań Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Gdyni należało m.in.: 

- przygotowanie quizu rodzinnego o tematyce polsko-niemieckiej oraz o Gdyni i Kilonii na festyn w Parku Kilońskim;

- zapewnienie opieki językowej oraz organizacyjnej dla gości z Kilonii. Grupę teatralną, zespół muzyczny oraz stanowisko Neptuna obsługiwało w dniach 14 i 15 maja w sumie 13 osób z TPN GDYNIA;

- pośrednictwo w kontaktach Urzędu Miasta Gdynia oraz Konsulatu Generalnego Niemiec;

- reklama oraz  rozpropagowanie informacji o festynie i przedstawieniu teatralnym „Zwei Monster”, zachęcenie do aktywnego udziału w festynie szkół i instytucji, z którymi wcześniej TPN GDYNIA współpracowało. W sumie nawiązaliśmy kontakt z 28 nauczycielami, 9 szkołami oraz 6 stowarzyszeniami;

- udział w pracach Komisji Konkursowej oceniającej nadesłane prace poświęcone 25-leciu partnerstwa pomiędzy Gdynią i Kilonią;

- reprezentacja podczas uroczystości oficjalnych,

Uroczystości w sali Rady Miasta Gdyni - 15.05.2010 r.


festyngdyniakiel12 festyngdyniakiel13

festyngdyniakiel14

Nasz festyn w Parku Kilońskim w Gdyni 15.05.2010 r. odwiedziły osoby w różnym wieku.

festyngdyniakiel16 festyngdyniakiel17

Z Neptunem sfotografowali się nawet Wiceprezydent Gdyni oraz Pani Prezydent Kilonii.

festyngdyniakiel18 festyngdyniakiel

Nad sprawnym przebiegiem przedstawienia pt. "Zwei Monster" czuwali Magda, Hania i Mateusz.

festyngdyniakiel3 festyngdyniakiel4

"Das Volksfest Gdynia-Kiel war echt toll. Es gab viele Veranstaltungen für alle Menschen, die ankammen. Ich half bei der Vorbereitung. Schade, das Wetter konnte ein bisschen wärmer sein, aber glücklicherweise regnete es nicht. Für mich war das ein unvergessliches Erlebnis und eine wertvolle Erfahrung. Vielen Dank!"                                                                                                                                                                                                                                                        Mateusz

"Moje wrażenia związane z festynem: To niesamowite, że pomimo różnic językowych czy kulturowych można się razem śmiać i bawić. Niech takie wydarzenia odbywają się jak najczęściej!"        
                                                                                                                                                                                                                                                     Hania


Kilońskim zespołem muzycznym opiekowały się Kamila i Aneta.

festyngdyniakiel2 festyngdyniakiel9

„Choć pogoda nie była idealna, bo w końcu kto spodziewa się zimnego wiatru i deszczu w maju... to jednak kiloński festyn rozgrzał moje zmarznięte kości :D.
Funky muzyka na żywo, ciepłe białe kiełbaski, Neptun zaatakowany przez zgraję dzieciaków :)  ech... i o to właśnie chodzi! Bo jak się integrować, jeśli nie przez wspólną "smaczną zabawę"! Brawo dla organizatorów!”     
                                                                                                                                                                                                                                                   Kamila

Nimfami i pomocnicami Neptuna zostały Magda 2 i Gosia...

festyngdyniakiel6 festyngdyniakiel8

"Jak zostałam nimfą wodną"
Kiedy zgłaszałam się do pomocy przy festynie w Parku Kilońskim myślałam, że będziemy wraz z Gosią asystować przechadzającemu się Neptunowi i nasza rola skończy się na pomocy uczestnikom festynu w przełamaniu bariery językowej, a tymczasem wszystko wyglądało nieco inaczej…. Neptun zasiadł na tronie, przyjmował gości i robił sobie z nimi zdjęcia, a jego pomocnice – nimfy (czyli m.in. Gosia i ja) musiały zająć się organizacją całego przedsięwzięcia, czyli kierowaniem ruchem, robieniem zdjęć polaroidem, wypisywaniem pamiątkowych dyplomów. Otrzymałyśmy gustowne przebrania i wyglądałyśmy jak prawdziwe nimfy wodne. Nie spodziewałyśmy się takiego zainteresowania, tłumy chętnych do pamiątkowego zdjęcia z Neptunem nie odpuszczały i przez całe 2 godziny miałyśmy sporo pracy. Było jednak bardzo sympatycznie, a Neptun stanowił jedną z największych atrakcji festynu."    
                                                                                                                                                                                                                                                   Magda


...oraz Sylwia, Magda 3, Grażyna i Iwona

festyngdyniakiel11 festyngdyniakiel15

Obchody partnerstwa rozpoczęły się od zabawnego przedstawienia teatralnego przygotowanego przez Teatr Werftpark z Kilonii. Zabawna historia dotycząca dwóch potworów kłócących się ze sobą po niemiecku  i po polsku spowodowała ogromny entuzjazm wśród widowni polskiej. Ciekawie opowiedziana bajka dla dzieci i dorosłych, z oryginalną zaskakująca scenografią na długo pozostanie w mej pamięci. Drugiego dnia razem z Grażynką miałyśmy przyjemność brać udział w organizacji festynu. Bardzo miła niespodzianka zastała nas na miejscu, gdy poznałyśmy Neptuna i Martinę – pracowników Teatru Werftpark z Kilonii. W celu dotrzymania morskiego klimatu Martinie i Neptunowi otrzymałyśmy do przebrania się specjalne stroje i peruki. Zabawne :-) Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem i na pomoc przybyła nam również Sylwia. Miałyśmy przyjemność poznać wiele ciekawych osób z Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Kilonii i możliwość sprawdzenia języka niemieckiego w bezpośrednim kontakcie z Niemcami. Mam nadzieję, że w przyszłości również będę miała możliwość uczestniczenia w równie  ciekawych projektach organizowanych przez TPN :-) "                                 

                                                                                                                                                                                                                                               Magda D.

"W moim odczuciu festyn miał znaczenie dla przeciętnych Gdynian, ponieważ dowiedziałam się, że niewielu tubylców wiedziało do tej pory, gdzie jest w Gdyni Park Kiloński.  W związku z pełnieniem swoich obowiązków miałam świetną zabawę. Widziałam, że zdjęcie z Neptunem było dla dzieci i dorosłych niesamowitą frajdą. Super zabawa i wzbudzenie zainteresowania językiem. Pan Neptun wydał mi się sympatycznym i niewiarygodnie cierpliwym  człowiekiem."   

                                                                                                                                                                                                                                                  Grażyna