WYJAZD DO BERLINA I POCZDAMU, 09-14.06.2009, cz. II

2009-06-09

Relacja nr 2

Berlin, Berlin wir fahren nach Berlin…takim hasłem rozpoczęliśmy tegoroczny wyjazd szkoleniowo - integracyjny do Berlina i Poczdamu z Towarzystwem Polsko - Niemieckim w Gdyni. Projekt tegorocznego wyjazdu przebiegał pod hasłem „Berlin und Potsdam – Geschichte und Gegenwart”. Wszyscy byliśmy bardzo ciekawi jakie wrażenia pozostawią na nas te miasta, tym bardziej, że nikt z nas nie miał wcześniej okazji ich zwiedzać. Wyjechaliśmy, aby poznać Berlin „po niemiecku”, czyli to my byliśmy przewodnikami i sami odkrywaliśmy historyczne ciekawostki.

clip_image001
Pozytywny nastrój udzielił się uczestnikom wycieczki już na peronie w Gdyni skąd wyjeżdżaliśmy i towarzyszył nam przez cały czas trwania wyjazdu.
clip_image002

Mimo, iż nikt z nas nie zwiedzał wcześniej Berlina ani Poczdamu, to gruntowne wcześniejsze przygotowania do oprowadzania całej naszej grupy po przydzielonych dzielnicach Berlina sprawiły, iż będąc już na miejscu oglądane zabytki nie były nam obce. Były też okazją do używania języka niemieckiego, ponieważ omawianie zabytków miało miejsce w języku niemieckim.

clip_image003

Wszyscy bardzo ambitnie podeszli do zadań i studiowania przewodników, a przygotowywanie się do opowiadania o urokach Berlina miało miejsce w każdej wolnej chwili, nawet w metrze.

clip_image004

Berlin przyjął nas bardzo ciepło i zrobił na nas wszystkich bardzo pozytywne wrażenie a charakterystyczny Berliner Bär przyjmował nas zawsze z otwartymi …. łapkami.

clip_image005

Naszemu wyjazdowi towarzyszyły również chwile powagi i zadumy w historycznych i symbolicznych miejscach, takich jak Checkpoint Charlie czy Holocaust Mahnmal.

clip_image006

Muzeum Pergamon z przesympatyczną panią przewodnik zachwycił nas bogactwem swoich zbiorów.

clip_image007

„Zjednoczony Berlin” – rzeczywiście można poczuć w Berlinie wyjątkową atmosferę jedności. I my również jako cała grupa czuliśmy się ze sobą razem bardzo dobrze.

clip_image008

Jednoczyliśmy się również wieczorami grając w mafię i zmagając się z niemieckimi zadankami przygotowanymi dla nas przez kierowniczkę wyjazdu – p. Sylwię.

clip_image009

Pewnego dnia, gdy nie dopisała nam pogoda, zwiedzaliśmy Berlin z okien autobusu oraz suszyliśmy przy grzejnikach mokre nogawki i buty, ale nawet wtedy nie traciliśmy optymizmu.

clip_image010

Berlin jest nowoczesnym miastem pełnym kontrastów. Wszędzie przeplata się tutaj współczesność z historią, czyli idea przewodnia naszego wyjazdu - Geschichte und Gegenwart. Zachęcamy wszystkich, którzy nie byli nigdy w Berlinie do odwiedzenia tego miasta.

Jak widać warto się uczyć w TPN, ponieważ istnieją możliwości wzięcia udziału we wspaniałych wycieczkach ukazujących piękno i bogactwo Niemiec połączonych ze skuteczną nauką języka.

Ania, Beata, Ania