Tydzień Filmu Niemieckiego

2023-01-20Tydzień Filmu Niemieckiego 2023 - Kino Żak, Gdańsk

tfn goethe_kinowoche

Zbliża się Tydzień Filmu Niemieckiego - największy przegląd kina niemieckiego w Polsce. Nadchodząca edycja odbędzie się w dniach 20 stycznia – 9 lutego 2023 r. i obejmie pokazy filmów w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Gdańsku, Toruniu i Kielcach.

Tydzień Filmu Niemieckiego co roku prezentuje przed polską publicznością najnowsze filmy niemieckich twórców. Program obejmuje produkcje, które zyskały uznanie krytyków i widzów na całym świecie, w tym tytuły pokazywane na międzynarodowych festiwalach i laureatów Niemieckich Nagród Filmowych. Organizatorami są Goethe-Institut w Warszawie, Dom Norymberski w Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu oraz German-Films.

Program Tygodnia Filmu Niemieckiego 2023 obejmuje następujące tytuły:

AKSJOMAT/AXIOM, reżyseria: Jöns Jönsson

BETTINA reżyseria: Lutz Pehner

KONTRA / CONTRA, reżyseria: Sönke Wortmann

MILCZĄCY LAS / SCHWEIGEND STEHT DER WALD, reżyseria: Saralisa Volm

MONTE VERITA, ODURZENIE WOLNOŚCIĄ, reżyseria: Stefan Jäger

OLAF JAGGER, reżyseria: Heike Fink

THOMAS BRASCH / LIEBER THOMAS, reżyseria: Andreas Kleinert

ZA KULISAMI / HINTER DEN SCHLAGZEILEN, reżyseria: Daniel Sager

Zrealizowana przez Andreasa Kleinerta biografia „Thomasa Brascha” zdobyła aż 9 statuetek przyznawanych przez Niemiecką Akademię Filmową, w tym w najważniejszych kategoriach:
dla najlepszego filmu oraz za reżyserię i scenariusz. Nagrody aktorskie zdobyli dobrze znani polskiej widowni Albrecht Schuch oraz Jella Haase. Thomas Brasch, pisarz, poeta, scenarzysta i autor sztuk teatralnych to nie jedyny wschodnioniemiecki dysydent, którego biografia stała się inspiracją do filmowej opowieści. Z tego samego pokolenia wywodzi się Bettina Wegner, charyzmatyczna wokalistka i poetka, bohaterka dokumentu Lutza Pehnera. Wschodnie korzenie ma także bardzo popularny w Niemczech muzyk, artysta estradowy i kabaretowy Olaf Schubert, który przez przypadek odkrywa, że jego biologicznym ojcem może być Mike Jagger i w swoim dochodzeniowym filmie zatytułowanym „Olaf Jagger” próbuje odkryć prawdę. Jak żmudne jest szukanie informacji i potwierdzanie źródeł, z których pochodzą, pokazuje także inny dokument, zrealizowany przez Daniela Sagera. Praca znanych z pierwszych stron gazet dziennikarzy śledczych, którym zawdzięczamy wiedzę o wielu politycznych i gospodarczych skandalach, jest tematem jego filmu „Za kulisami”.Prawdy o wydarzeniach sprzed lat, kolektywnie wypartych przez lokalną społeczność, poszukuje bohaterka filmu „Milczący las” w reżyserii Saralisy Volm. Z kolei protagonista obrazu Jönsa Jönssona „Aksjomat” konfabuluje bezustannie, jakby wymyślanie historii było potrzebą, bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Stefan Jäger w filmie „Monte Verita. Odurzenie wolnością” przywołuje społeczną ideę sprzed 100 lat, której celem było stworzenie nowego, alternatywnego stylu życia, a głównymi założeniami były: wegetarianizm, respekt wobec natury i kreatywna praca. Filmem, który otworzy Tydzień Filmu Niemieckiego, jest „Kontra”, komedia Sönke Wortmanna, w której reżyser odwołuje się do sztuki retoryki i przekonuje, że warto się tej, utraconej w dobie mediów społecznościowych umiejętności nauczyć.

Stacjonarne pokazy filmów w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego odbędą się w

następujących kinach:

Warszawa – Kino Muranów

Wrocław – Kino Nowe Horyzonty

Kraków – Kino Pod Baranami

Toruń – Kino Centrum

Poznań – Kino Muza

Gdańsk – Kino Żak

Opole – Kino Meduza

Katowice – Kino Światowid

Kielce – Kino Moskwa

 

Od 3 lutego wybrane tytuły zostaną udostępnione na platformie MOJEeKINO.pl.

 

Filmy pokazane zostaną w oryginalnej wersji językowej z napisami w języku polskim i ukraińskim (poza filmem „Milczący las”).