Spektakl pt. "Zaklęte w Jantarze"

2022-10-11

zaklete_w_jantarze_afisz_-1-719x1024

Zapraszamy na komedię muzyczną pt. „ Zaklęte w Jantarze”

tekst: Carlos Morton reżyseria: Irwin Appel muzyka: Luis Moreno występują: studenci II-roku PPSWA im. D. Baduszkowej w Gdyni przekład: Julia Skuza


WSTĘP WOLNY !

Terminy: 11.10 (wtorek), godz. 13:00, 14.10 (piątek), godz. 12:00

Miejsce: Sala Teatralna im. Jerzego Limona ul. Wita Stwosza 51

Obowiązuje rejestracja:  grzegorz.welizarowicz@ug.edu.pl

Zaklęte w Jantarze jest komedią muzyczną o historii Gdańska jako pogranicza napisaną przez amerykańskiego dramatopisarza Latino Carlosa Mortona. W czerwcu 2022 Morton odbył z amerykańskim reżyserem Irwinem Appelem rezydenturę artystyczną „Gdańsk czyli pogranicze” na Międzynarodowym Centrum Studiów nad Granicami (IBSC) na Uniwersytecie Gdańskim. Doszło wtedy do scenicznego odczytania Trapped in Amber, oryginalnej wersji sztuki w reżyserii Appela i koprodukcji IBSC z Państwowym Studium Wokalno Aktorskim im. D. Baduszkowej (PPSWA).
Spektakle z udziałem autora. Przewidziana dyskusja po spektaklach.
W serii szybkich scen przeplatanych licznymi piosenkami Zaklęte w Jantarze przedstawia wybrane epizody z historii Gdańska i regionu od roku 1659 do współczesności. Sztuka jest próbą dialogu amerykańskiego autora z twórczością Güntera Grassa; zamysł narracyjny oraz idee niektórych scen zaczerpnięte zostały z Blaszanego Bębenka i innych tekstów i przefiltrowane przez wrażliwość i doświadczenie autora, który od lat 1970. pozostaje jednym z wiodących twórców teatru Latino w USA, był współpracownikiem m.in. San Francisco Mime Troupe i jest laureatem New York Shakespeare Festival.
To wybuchowa historia, pełna humoru, wzruszeń, namiętności i ludzkich nadziei na tle wiatrów dziejów. Skompresowana w czasie opowieść miesza fakty z mitem i fikcją, farsa sąsiaduje z liryką i melodramatem, wiec z dokudramą i musicalem. To moralitet o losie i sile przetrwania zwykłych ludzi w zderzeniu z historią i jej wielkimi projektami jak wojny, nacjonalizmy, Kontr-Reformacja, Komunizm, itp. Morton często miesza rzeczywistość z archetypem. Spektakl ma wartki rytm, bogatą warstwę muzyczną i atrakcyjną formę wizualną opartą o żywiołową grę aktorską i nieszablonowe reżyserskie rozwiązania inscenizacyjne. Appel posługuje się obrazem, rytmem, chórem.
Carlos Morton jest utytułowanym kalifornijskim dramaturgiem Chicano i profesorem teatru University of California Santa Barbara. Jego sztuki zainteresowane są obszarem pogranicza meksykańsko-amerykańskiego, migracjami, historią kolonizacji. Stylistycznie porusza się w obszarze commedii dell’arte, Brechta, docudramy, teatru ulicznego.
Irwin Appel jest reżyserem amerykańskim pochodzenia żydowskiego. Specjalizuje się w spektakularnych realizacjach szekspirowskich i jest twórcą metody aktorskiej Naked Shakes. Jest Dyrektorem Wydziału Teatru i Tańca University of California Santa Barbara.
Luis Moreno jest muzykiem i kompozytorem Chicano z Santa Barbara. W latach 1970. i 1980. występował w zespołach muzycznych takich jak El Teatro Campesino, Mestizo, zespół Francisco Gonzaleza (Los Lobos). Od lat jest czołową postacią sceny Old California i Chicano music w Santa Barbara w Kalifornii.