Spektakl pt. „Melancolia"

2018-05-26

Wspólne wyjście na spektakl pt. „Melancolia" - 26.05.2018, Sopocki Teatr Tańca

melancolia2

Gdy nie możesz zrobić kroku.

Tak się dzieje, że gdy inspiracją do spektakli Sopockiego Teatru Tańca stają się dzieła malarskie, powstają wizyjne, fascynujące obrazy teatralno-taneczne, mocno zapadające w pamięć. Tak też jest w najnowszej premierze - "Melencolia". Punktem wyjścia jest niepozorna, wykonana w miedziorycie rycina Albrechta Dürera "Melancholia I".

To dzieło Dürera zainspirowało twórców do stworzenia opowieści o zwątpieniu, poczuciu bezradności i tytułowej melancholii.

Wybrane motywy z "Melancholii I" żyją tu własnym życiem, nie da się więc przypisać bohaterów spektaklu do przedmiotów z ryciny Dürera w stosunku jeden do jednego. Każda z postaci jest punktem wyjścia do uruchomienia przez tancerzy określonych emocji. Nic tu, podobnie jak u Dürera, nie dzieje się przypadkowo.

Doskonale działania tancerzy uzupełnia mroczna, pełna niepokoju, tajemnicy, momentami transowa, momentami pełna podszeptów niczym tajemne zaklęcia muzyka Mariusza Noskowiaka. Równie udanie materię spektaklu wypełniają dobrze skomponowane z ekspresją tancerzy wizualizacje Łukasza Borosa - bezpośrednio zainspirowane obrazem Dürera.