Kino studyjne TPN GDYNIA 2024
2024-06-06
GEHEIMDIPLOMAT BUNDESKANZLER
Jak Helmut Kohl oszukał Stasi?
Latem 1988 r. kanclerz RFN Helmut Kohl odbył trzydniową podróż do NRD, spełniając obietnicę daną 2 lata wcześniej przywódcy NRD Erichowi Honeckerowi. Kohl postawił wówczas 3 warunki swojej wizyty: nie może się o niej dowiedzieć prasa, nie będzie się spotykał z przedstawicielami NRD oraz w sprawie nie będzie brała udział tajna policja Stasi. Co się wydarzyło w rzeczywistości?
ZU TISCH - SAARLAND, DEUTSCHLAND
Mniszek lekarski, zwany potocznie mleczem, jest przysmakiem w Kraju Saary. Z jego kwiatów Saarlandczycy robią pasty do smarowania pieczywa oraz desery. Z liści natomiast przyrządza się pikantne sałatki. Marynowane pąki mniszka przypominają w smaku kapary. W tym odcinku uczymy się przygotowywać danie smaczne i proste – podpłomyk z mniszkiem.
KANN KÜNSTLICHE INTELLIGENZ KUNST?
Czy sztuczna inteligencja może tworzyć sztukę?
Filmy, zdjęcia, a nawet powieści... Programy sztucznej inteligencji są obecnie w stanie generować treści o zdumiewającej jakości. Jaki jest ich potencjał? Czy stanowią one zagrożenie dla świata kultury? "Twist" odwiedził wystawę sztuki cyfrowej "Dimensions", sponsorowaną przez analityka danych Palantir, i zapytał fotografa Borisa Eldagsena, dlaczego odrzucił nagrodę, którą właśnie zdobył za swoje zdjęcie.
WARUM IST DIE SCHWEIZ SO REICH?
Jak to możliwe, że państwo tak małe jak Szwajcaria, praktycznie pozbawione surowców naturalnych, jest jednym z najbogatszych na świecie? Odpowiedź leży w długiej, ponad 500-letniej historii rozwoju gospodarczego kraju. Połażenie geograficzne, neutralność polityczna, wysoki poziom edukacji, wykorzystanie zasobów, ale także imigracja - to czynniki sprzyjające bogaceniu się Szwajcarii.
FÜR IMMER BALI
Bali – wyspa bogów przyciąga każdego roku miliony turystów, ale nie tylko. W 2022 r. największą społeczność imigrantów-emerytów stanowili Francuzi i Niemcy. Jednak czy to opcja jedynie dla najbogatszych?