Kino studyjne TPN GDYNIA 2022

2022-04-02

KRÓLIK PO BERLIŃSKU / MAUERHASE

mauerhase

Głównymi bohaterami filmu są króliki berlińskie, które przez 28 lat żyły na ziemi niczyjej, między dwoma ścianami muru oddzielającego Berlin Zachodni od terytorium Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Opis tych 28 lat z króliczej perspektywy staje się zaskakującą metaforą sytuacji innych - ludzkich - mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej w latach 1945-89. Jak opowiedzieć o ważnych wydarzeniach, nie popadając w patos? Jak pokazać codzienność, nie ocierając się o banał? Czy historia kilku tysięcy małych zwierzątek z gatunku królik dziki, zamieszkujących na niewielkim obszarze zieleni (120 km ciągnących się wzdłuż muru berlińskiego), może być metaforą wydarzeń z historii powszechnej? Wszystko to i jeszcze wiele innych nowatorskich pomysłów skupiło się w niespełna godzinnym dokumencie Bartosza Konopki.
W roku 2010 film nominowany był do Oscara w kategorii krótkometrażowy film dokumentalny.


ZŁOTA DAMA
/ DIE FRAU IN GOLD

zlota dama1

Film pt. "Złota dama" to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Marii Altmann, która w bezprecedensowej sprawie pozwała do sądu rząd Austrii.
Maria Altmann (Helen Mirren) jest pozornie skromną kobietą, której życiorys skrywa wiele tajemnic. Losy jej zamożnej rodziny żyjącej w przedwojennym Wiedniu wiążą się z jedną z najbardziej zuchwałych grabieży w historii, dokonaną przez nazistowskie władze Austrii. Kilkadziesiąt lat później Maria wspierana przez młodego adwokata (Ryan Reynolds) rozpoczyna heroiczną walkę o rodzinną kolekcję. Jej częścią jest wart ponad 100 mln dolarów obraz Gustava Klimta. Dla Marii portret ciotki stanowi ważną rodzinną pamiątkę, lecz dla Austrii jest najcenniejszą narodową relikwią. Czy słynny obraz Klimta, zwany "austriacką Moną Lisą", wróci do prawowitej właścicielki?
W filmie wystąpili znani niemieccy aktorzy: Daniel Brühl, Antje Traue, Moritz Bleibtreu, Tom Schilling, Nina Kunzendorf.


LABIRYNT KŁAMSTW/IM LABYRINTH DES SCHWEIGENS

labirynt-klamstw

 

"Labirynt kłamstw" oparty na faktach niemiecki film, który porusza problem nazistów pozostających na wolności po zakończeniu wojny. Obraz był w 2016 roku niemieckim kandydatem do Oscara. Połowa XX wieku, Frankfurt. Młodziutki idealista Johann Radmann (Alexander Fehling) robi karierę w prokuraturze. Ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że wielu byłych nazistów odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne, m.in. strażników z Auschwitz, nadal cieszy się wolnością, a nawet uchodzi za szanowanych obywateli. Na dodatek żadna z instytucji państwowych nie jest zainteresowana ukaraniem tych ludzi. Podczas, gdy główny bohater filmu coraz bardziej zagłębia się w tę sprawę, jedynie prokurator generalny Fritz Bauer (Gert Voss) popiera jego działania i zachęca do dalszej pracy. Mimo to Radmann zdecydowany jest ujawnić prawdę i postawić przed obliczem sprawiedliwości tych, którzy w czasie wojny dopuszczali się niegodziwości. Im bardziej mężczyzna dąży do tego, by zbrodnie nazistów ujrzały światło dzienne, tym szybciej traci kolejnych kolegów. Cały czas pomagają mu dziennikarz Thomas Gnielka (André Szymanski) i były więzień Auschwitz Simon Kirsch (Johannes Krisch).