Kino studyjne TPN GDYNIA 2018

2018-04-20


W semestrze wiosennym 2018 roku obejrzeliśmy wspólnie następujące filmy:


Goodbye Berlin - 20.04.2018

goodbye berlin2a

14-letni Maik jest typowym samotnikiem: bez przyjaciół, dziewczyny i hobby. Wszystko się zmienia w momencie, gdy na jego drodze staje Czik – zawadiacki nastolatek, buntownik i rozrabiaka, który bez skrępowania sięga po alkohol czy wszczyna bójki. Między chłopakami nawiązuje się nić porozumienia, która przeistacza się w przyjaźń – są gotowi niemal na wszystko. Pewnego razu Czik kradnie starą Ładę, którą udają się w spontaniczną podróż – bez mapy, bez planu i bez rodziców. Zaczyna się wielka wakacyjna przygoda, która pozostanie w pamięci chłopaków już na zawsze...
FILM WYRÓŻNIONY WIELOMA NAGRODAMI.W UŁAMKU SEKUNDY / AUS DEM NICHTS – 3.03.2018
 

w ulamku sekundy 4
      

Śmierć męża i synka w ataku bombowym zamienia życie Katji w koszmar. Zrozpaczona kobieta rozpoczyna walkę o sprawiedliwość.
Film Fatiha Akina przypomina, dlaczego największą cnotą kina politycznego pozostaje prostota. Zamiast zwracać się w stronę wielkiej metafory i odciągać kamerę od sedna problemu, reżyser wchodzi w sam środek konfliktu, znów portretuje świat, który zna najlepiej, zaludniony przez naturalizowanych Turków i Niemców z klasy średniej. Zamiast opowiadać o podzielonym społeczeństwie za pośrednictwem bohatera zbiorowego, spogląda na walącą się w gruzy Europę oczami jednostki. Wreszcie, zamiast nadawać z ostatniej twierdzy moralności i pouczać z perspektywy mędrca z kamerą, zadaje pytanie, ile sami jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim zaciśniemy pięści i weźmiemy na cel drugiego człowieka. Każdy z segmentów wydaje się utrzymany w innej konwencji i opowiedziany za pomocą innych środków: najpierw mamy więc kameralną psychodramę, później trzymający za gardło i skręcający trzewia dramat sądowy, wreszcie – rasowy thriller rozegrany w zaskakujących jak na ten gatunek plenerach słonecznej Grecji. Kolejne fazy odzwierciedlają również proces emocjonalny, który przechodzi bohaterka: od krańcowej rozpaczy, przez nadzieję, po prowadzącą nad samą krawędź desperację.

NAGDODY: ZŁOTY GLOB za najlepszy film nieanglojęzyczny 2017, ZŁOTA PALMA festiwalu filmowego w Cannes dla najlepszej aktorki oraz inne nagrody.