30-lecie współpracy miast siostrzanych Gdyni i Kilonii

2015-09-12

a

Do zadań Towarzystwa Polsko- Niemieckiego W Gdyni w trakcie uroczystości związanych z obchodami 30-lecia partnerstwa pomiędzy Gdynią i Kilonią, które odbyły się w dniach 12 - 13.09.2015 należało m.in.:

- spotkanie organizacyjne zprzedstawicielami UM Gdynia oraz UM Kiel w celu omówienia współpracy podczas organizacji obchodów jubileuszu 30-lecia miast partnerskich Gdynia-Kilonia (maj 2014, Gdynia);

- reprezentacja podczas uroczystości oficjalnych;

- zapewnienie opieki językowej orazorganizacyjnej dla gości z Kilonii.

Grupę teatralną, zespół muzyczny oraz stanowisko informacyjne Kilonii obsługiwało w dniach 12 i13 września w sumie 7 osób z TPN GDYNIA;

- reklama oraz rozpropagowanie informacji o festynie i przedstawieniu teatralnym „Der kleine Prinz”, zachęcenie do aktywnego udziału w festynie szkół i instytucji, z którymi TPN GDYNIA współpracuje.


a   a


a  a


Jeszcze przed pierwszym gwizdkiem, czyli z niecierpliwością wyczekiwanym rozpoczęciem kolejnego semestru nauki w TPN Gdynia, odbyłem bardzo przyjemny „niemiecki” trening towarzysko-językowy. Okazją była 30 rocznica partnerstwa między Gdynią, a niemieckim miastem Kilonia (Kiel). Z tej okazji do Gdyni zawitała delegacja siostrzanego miasta z prezydentem na czele. Elementem obchodów był festyn zorganizowany – zapewne nieprzypadkowo - w parku Kilońskim w Gdyni Chyloni. Oprócz sceny, na której występowały m.in. zespoły muzyczne z obu miast, miejsc zabaw dla dzieci, pokazów zumby, kącików z pożywieniem i napojami, na terenie festynu zlokalizowany był namiot, w którym nasi niemieccy przyjaciele obok drobnych pamiątek z emblematami swojego miasta, rozdawali ulotki i foldery z informacjami o Kilonii. Moim zadaniem była pomoc m.in. w tłumaczeniu rozmów między uczestnikami festynu, a sympatycznymi gospodyniami namiotu. Atmosfera w kilońskim namiocie, jak i na całym festynie była znakomita. Nasze siostrzane miasto cieszyło się dużym zainteresowaniem mieszkańców Gdyni, którzy chętnie do nas podchodzili i pytali o przeróżne rzeczy. W pewnym momencie festyn, w tym nasz namiot, swoją obecnością zaszczycił prezydent Kilonii pan Hans-Werner Tovar. Nie można również pominąć obecności naszego niemieckiego odpowiednika, czyli przedstawiciela Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Kilonii, z którym odbyłem bardzo ciekawą i życzliwą rozmowę, m.in. o konieczności wzmacniania relacji między mieszkańcami obu miast. W tak przyjemnym i interesującym otoczeniu, czas płynął bardzo szybko. Niechętnie kończyłem swoją misję, ale nie mogłem utrudnić kontynuowania tej przyjemności Mirze i Magdzie – moim koleżankom z TPN Gdynia, które zgodnie z planem przyszły mnie zastąpić.

PIOTR

a   a


a   a


a  a


a   a


a   a


a