Anna P

Semestr jesienny 2014 oraz wiosenny 2015 

annap  W jaki sposób trafiła Pani do naszego Towarzystwa?
Do Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Gdyni trafiłam za namową koleżanki. Jej słowa okazały się na tyle przekonujące, że postanowiłam się zapisać na kurs języka niemieckiego od podstaw.

Kiedy i gdzie po raz pierwszy miała Pani styczność z jęz. niemieckim?
Część mojej dalekiej rodziny mieszka na stałe w Niemczech.Tata również operował językiem niemieckim. Myśl o poznaniu tego języka towarzyszyła mi od dawna,  jednakże najpierw chciałam nauczyć się komunikować w języku angielskim i rosyjskim.

Jakie jest dla Pani najśmieszniejsze, bądź najtrudniejsze słówko niemieckie?
Niemiecki jest znany na całym świecie ze swoich niewiarygodnie długich wyrazów złożonych. Jednym z trudniejszych do wymówienia wyrazów jest chociażby „Streichholzschächtelchen” oznaczający małe pudełko zapałek.

W tym semestrze zdobyła Pani tytuł najlepszego kursanta. Ile czasu tygodniowo poświęca Pani nauce?
Na naukę języka obcego nigdy nie poświęca się za dużo czasu. Najważniejsza jest systematyczność i oczywiście motywacja do nauki. Z powodu  innych zajęć z pewnością nie jest to ilość czasu jaką chciałabym docelowe poświęcać na przyswajanie meandrów języka niemieckiego.

Co najbardziej podoba się Pani w naszych zajęciach?
Przede wszystkim podoba mi się uporządkowany sposób prowadzenia zajęć przez lektora. Co więcej atmosfera panująca na zajęciach jest przyjazna i motywująca do nauki. Grupa kursantów, co niezmiernie ważne, również zachęca do cotygodniowych spotkań.

Dlaczego właściwie uczy się Pani tego języka?
Język niemiecki jest językiem naszych zachodnich sąsiadów w związku z tym umiejętność posługiwania się nim jest wartością nieocenioną. Znajomośc języków wzbogaca nas i poszerza horyzonty także te zawodowe. Ponadto uczenie się języka obcego jest doskonałą metodą by ćwiczyć umysł.

Jakie są inne Pani hobby?
Pasjonują mnie różnorodność ludzkich struktur, wewnętrzne skomplikowanie i bogactwo, ich autonomia i/lub potrzeba stadności w kontekście naszych wschodnich ,jak i zachodnich sąsiadów. Ponadto stale rozwijam swoje profesjonalne zainteresowanie w obrębie rachunkowości.

Co najbardziej lubi, a czego nie lubi Pani w jęz. niemieckim?
Przy rozpoczynaniu nauki nowego języka staram się nie tworzyć odgórnie niepotrzebnych uprzedzeń. Niemiecki ma swój specyficzny koloryt chociażby w postaci rodzajników, ale dla chcącego nie ma nic trudnego.

Czy była Pani już w Niemczech lub innych krajach niemieckojęzycznych?
Tak udało mi się odwiedzić Berlin.