Kino studyjne TPN GDYNIA

2018-03-03

W semestrze wiosennym 2018 roku obejrzeliśmy wspólnie następujące filmy:


w ulamku sekundy 4

W UŁAMKU SEKUNDY / AUS DEM NICHTS – 3.03.2018         


Śmierć męża i synka w ataku bombowym zamienia życie Katji w koszmar. Zrozpaczona kobieta rozpoczyna walkę o sprawiedliwość.

Film Fatiha Akina przypomina, dlaczego największą cnotą kina politycznego pozostaje prostota. Zamiast zwracać się w stronę wielkiej metafory i odciągać kamerę od sedna problemu, reżyser wchodzi w sam środek konfliktu, znów portretuje świat, który zna najlepiej, zaludniony przez naturalizowanych Turków i Niemców z klasy średniej. Zamiast opowiadać o podzielonym społeczeństwie za pośrednictwem bohatera zbiorowego, spogląda na walącą się w gruzy Europę oczami jednostki. Wreszcie, zamiast nadawać z ostatniej twierdzy moralności i pouczać z perspektywy mędrca z kamerą, zadaje pytanie, ile sami jesteśmy w stanie wytrzymać, zanim zaciśniemy pięści i weźmiemy na cel drugiego człowieka. Każdy z segmentów wydaje się utrzymany w innej konwencji i opowiedziany za pomocą innych środków: najpierw mamy więc kameralną psychodramę, później trzymający za gardło i skręcający trzewia dramat sądowy, wreszcie – rasowy thriller rozegrany w zaskakujących jak na ten gatunek plenerach słonecznej Grecji. Kolejne fazy odzwierciedlają również proces emocjonalny, który przechodzi bohaterka: od krańcowej rozpaczy, przez nadzieję, po prowadzącą nad samą krawędź desperację.

NAGDODY: ZŁOTY GLOB za najlepszy film nieanglojęzyczny 2017, ZŁOTA PALMA festiwalu filmowego w Cannes dla najlepszej aktorki oraz inne nagrody.